Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych

   

powrót
do strony głównej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SIEROSŁAWICE
POMPY CIEPŁA
KOLEKTORY SŁONECZNE

Inwestycja  2006 r: 
„Wykorzystanie energii geotermalnej z zastosowaniem pompy ciepła do ogrzewania c.o. i c.w.u. w Szkole Podstawowej w Sierosławicach" 

obejmuje wykonanie instalacji poboru ciepła z gruntu, instalacji pompy ciepła oraz instalacji odbioru ciepła w obiekcie szkoły zarówno w zakresie c.o. jak również w zakresie ciepłej wody.

-      I etap zadania
prace obejmowały wykonanie odwiertu – poziomego wymiennika gruntowego (2800 mb) jak również dostawę 
i montaż dolnego źródła ciepła; 

-      II etap zadania 
w tym etapie mieści się wykonanie instalacji c.o. i ciepłej wody w budynku.

Fragmenty pracy konkursowej - III miejsce
Autor: Monika Czekaj z Gimnazjum w Mniszowie
Zdjęcie: Monika Czekaj

Inwestycja 2003 r. 
„Kolektory słoneczne zasilane pompom ciepła w sali gimnastycznej Szkoły podstawowej w Sierosławicach”


Kolektory słoneczne na dachu sali gimnastycznej 
w Szkole Podstawowej w Sierosławicach

Instalacja składa się z kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Układ solarny zbudowany jest z osiemnastu kolektorów i dwóch modułów transportu energii słonecznej do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pompa – odwrotnie: czerpie energię z wodnych ujęć głębinowych, podnosi temperaturę wody i oddaje energię  poprzez wymienniki, do instalacji grzewczej. Dalej energia jest przekazywana – według potrzeb – do różnych odbiorników ciepła. Przez cały rok w cieplną wodę zaopatrywane są krany w łazienkach i sanitariach. Słońce potrafi nagrzać wodę nawet do temperatury 90 stopni C. Aby temperatura wody nie była za wysoka, konstruktorzy instalacji zastosowali zawory mieszające ciepłą wodę użytkową z zimną. Tak więc woda, która płynie w kranach, ma temperaturę około 40 stopni C.  W czasie pochmurnych i zimowych dni, kiedy kolektory słoneczne od odbierają mniej energii, do pomocy włącza się pompa ciepła. Czerpie ona energię wody przepływającej między dwoma studniami głębinowym, dzięki temu podnosi temperaturę wody użytkowej i oddaje energię do instalacji grzewczej. Na sali nie ma kaloryferów, a ciepłe powietrze jest wtłaczane przez otwory w suficie. W ciągu trzech lat instalacja działała bez zastrzeżeń – mówi Jan Chojka. Temperatura w sali umożliwia prowadzenie zajęć w optymalnej temperaturze, nawet przy silnym mrozie. Cały czas dostępna jest ciepła woda użytkowa korzystający z sali mogą po zajęciach wziąć kąpiel lub choćby umyć ręce...

Instalacja solarna jest całkowicie zautomatyzowana, nie wymaga ręcznej obsługi. Wystarczy codziennie rzucić okiem na aparaturę, odczytać wskazania termometrów, manometrów, sprawdzić wyświetlacze, szczelność urządzeń – pozostałe czynności wykonuje komputer. Zalecane jest czyszczenie raz w miesiącu filtrów, a raz na trzy miesiące odpowietrzenie układu.

W przypadku dużego zapotrzebowania na energię cieplną, okresowo włącza się automatycznie grzałka elektryczna. Dzieje się tak przez krótki okres dwóch – trzech tygodni w ciągu roku.

Wójt gminy Nowe Brzesko pan Jan Chojka uważa, że nowatorskie rozwiązania w Sierosławicach znajdą naśladowców. Szkołę i salę gimnastyczną o wymiarach 27x13 metrów wraz za zapleczem socjalnym ogrzewają naturalne źródła ciepła, które – skoro pochodzą ”od natury” – nie mogą być dla niej balastem. System eliminuje węgiel, olej – a więc i uciążliwe zanieczyszczenia w postaci pyłów, sadz i popiołów. Proces ogrzewania jest w pełni zautomatyzowany, urządzenia pracują bez awarii. Rola obsługi sprowadza się do bieżącej kontroli. Jedyny mankament przedsięwzięcia to koszty samej instalacji – mówi Jan Chojka. Jednak oczywistym jest, że zastosowanie instalacja solarna przynosi w efekcie konkretne oszczędności. Kolektory zawsze bez względu na porę roku czy zachmurzenie odbierają energie słońca, a dogrzanie jest tańsze. Zużywa się mniej prądu niż w tradycyjnym systemie grzania wody. To nowatorskie rozwiązanie oglądało już wielu gości z ościennych i dalszych gmin.

 

 

 

GEOTERMIA

 

Niepołomice
Sierosławice
wieś
pow. proszowicki
gmina Nowe Brzesko
Słomniki

Kościelisko-Mocarni

Kościelisko-Wojdyłówka
Geotermia Podhalańska

Publikacja powstała w ramach projektu "Zielona edukacja w małopolskich szkołach"
Więcej informacji o projekcie na stronie:
 http://www.zielonaedukacja.eco.pl